Burs Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Paylaşım Tarihi 07 Kasım 2021
Görüntüleme Sayısı 643
Burs Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Üniversitede öğrenim görmeye başlayan ve öğrenim görmeye devam eden öğrenciler burs başvurularında bulunabiliyorlar. Burslar da devletin verdiği burslar, vakıf ve derneklerin sunduğu burslar olarak ayrılıyorlar


Bu kısımda da burs tarihlerini ve burs başvuru sürecini en iyi şekilde takip etmeniz, başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Sonrasında da süreç sonuçları bekleme aşamasına kalıyor. Peki, burs başvurularının değerlendirilmesi nasıl yapılıyor?

Burs başvuru incelemeleri, öğrencilerin başvuru tarihinin bitimiyle beraber başlıyor. Sonuçların hazırlanması sırasında da belirli incelemeler yapılıyor ve bu incelemeler şu anda on iki farklı kamu kurumu ve kuruluşu aracılığıyla beraber sürdürülüyor. Yani kısaca sizin hem ekonomik hem sosyal durumunuz kontrol edilmektedir. Bu aşamada da bana burs çıkar mı sorusunun olumlu yanıtlanması için sahip olmanız gerekenler nitelikler incelenmektedir. Burs başvuruları için yapılan incelemelerde öncelikli olarak, öncelikli belgenizin olup olmadığına bakılmaktadır. Öğrencilerin öncelik belgesine sahip olması, burs hakkına sahip olduklarını kesinleştiren detaylardan biridir. Çünkü öncelik belgeleri öğrencilerin ailevi durumları, kendi sosyal ve sağlık durumları konusunda kesin bilgi niteliğindedir.

Öncelik belgesine sahip olmayan öğrenciler için de belirli bir sıralamaya tabii şekilde bir yol haritası izlenmektedir. Öğrencilerin ailevi durumları, gelirleri, yaşam standartları, öğrenim durumları ve başarı skalası burs başvurularının onaylanması konusunda etkileyen faktörlerdir. Bunların her biri doldurduğunuz başvuru formunun haricinde de detaylı şekilde incelemektedir. Devlet, vakıf ve dernek burslarında da en çok ihtiyacı olan öğrenciden aşağıya doğru bir iniş uygulanarak burslar verilmeye başlanmaktadır. Bu kısımda herhangi bir ayrım gözetmeksizin öğrencilerin ihtiyaç durumuna uygun bir hak tanınmaktadır. Yani her şey bilgisayar sistemlerinin kontrolünde ve doğru şekilde yapılmaktadır.


Burs Başvuru Sonuçları Nelere Göre Belirleniyor?

Öğrencilerin başvuru sonuçları, yine öğrencilerin kendi durumlarına göre belirleyici olabiliyor. Bakıldığı zaman öğrencilerin okudukları okul, başarı puanlaması etkileyici faktörlerden. Yani kyk bursu bana çıkar mı sorusunun arkasında sizin başarı durumunuz da güçlü bir etken. Bunun yanında milli bir sporcuysanız da bursun size çıkma durumu yüksek. Milli sporcular, belgelenmiş şekilde %40 engele sahip olan, devlet korumasında büyümek, ailede şehir ve gazinin bulunması gibi detaylar sizin öncelikli belgelere sahip olmanızı sağlıyor. Burs başvuru sonuçları da zaten bu belgelerle bağlantılı şekilde sonuçlanıyorlar.

Eğer bu belgelere sahipseniz, başvurularınız onaylanıyor. Diğer yandan bu belgelere sahip değilseniz de sonuçlarınız olumlu çıkabiliyor. Çünkü burs başvuru sonuçları sosyal yapınızın haricinde ekonomik durumunuzla da bağlantılı olabiliyor. Yapılan araştırmalarla beraber bu bursa ihtiyacınızın olup olunmadığı teyit ediliyor ve sizler burs hakkınızı kullanabiliyorsunuz.


Burs Başvuru Sonuçları İçin Belirleyici Etkenler Neler?

Burs başvurularınız için nelerin belirleyici olduğu artık hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Çünkü bursların amacı öğrencilerin eksiklerini kapatmak. Yani öncelikli olarak bu bursa ihtiyacınızın olması, sizin başvuru sonucunuzun olumlu olmasını etkiliyor. Ayrıca devlet tarafından korunarak büyütülmüş bir çocuk olmanız, ailenizin olmaması, ailenizin yeterli düzeyde gelire sahip olmaması gibi birçok faktör bu kısımda etkili olabiliyor. Genel olarak bakıldığında değerlendirmeler içerisinde genel durumunuzun ele alınarak bir sonuca varıldığını da görebiliyorsunuz.