Burs Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaşım Tarihi 07 Kasım 2021
Görüntüleme Sayısı 761
Burs Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lise döneminin bitimiyle beraber üniversiteye başlayan öğrencilerin burs başvurularına katılabilme hakkı bulunur. Öğrenciler iki yıllık üniversiteler de içerisinde bulunmak üzere burs başvurularından faydalanabilirler.


Burslar da genel olarak devletten, vakıf ve derneklerden alınabilmektedir. Belirli özel şirketlerin de öğrencilere burslar verdiği bilinse de sürekli olarak karşılaşabileceğiniz adresler bunlardır. Burs başvurularınız için de bazı dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Dikkat ettiğiniz takdirde bursun size çıkma olasılığını çok daha yukarıya çıkarmış olabilirsiniz.

Bu noktalardan biri burs başvurularınız sırasında bilgilerinizin eksiksiz olmasıdır. Çünkü eksik bilgi tıpkı doğru olmayan bilgiler gibi başvurularınızın sonuçsuz kalmasına neden olabilmektedir. Burs verilirken incelenen kısımlar ekonomik, sosyal ve öğrenim durumudur. Yani bu üç konu hakkında eksiksiz ve yalansız bilgi aktarımı yapmanız önerilmektedir. Girilen bilgilerin doğruluğu teyit edildiğinden sizden eksiksiz bilgi talebinde bulunulmaktadır. Ekonomik bilgiler sizin ve ailenizin gelir durumunun anlaşılması konusunda yardımcı olurken sosyal durumunuz da aile bireyleriniz ve sosyal yaşam koşullarınız hakkında bilgi aktarımını sağlamaktadır. Bu yüzden bilgileriniz sizin burs için gerekli maddelere uygunluk gösterip göstermediğinizi belirlemektedir.


Burs başvurularınız sırasında sizden talep edilen her şeyi doğru şekilde yapmak, herhangi bir bilgi eksikliğinizin olmamasından dolayı sizlere burs çıkma oranını daha yükseğe taşıyabilir. Yani burs başvuruları sırasında yapılması gerekenler atlanmamalı ve süreç sırasında bulunan adımlar en doğru şekilde atılmalıdır.


Burs Başvurularında Belirleyici Noktalar Nelerdir?

Burs başvurusu yaparken nelere dikkat etmeli diye bir soru sorduğunuzda karşınıza çıkacak ilk madde, burs başvuru tarihlerini kaçırmamaktır. Burslar belirli tarihler aralığında başvuruya açılırlar. Bu yüzden burs tarihlerini ve aynı şekilde açıklanma tarihlerini doğru şekilde takip etmek önemlidir. Diğer yandan burs başvuruları sırasında sizden öğrenim durumunuz ve öncelikli belgeleriniz talep edilir. Bu belgeleri de göndermeyi ihmal etmemeniz talep edilmektedir. Böylece sahip olduğunuz öncelik hakkınızı da kaçırmamış olursunuz.

Burslar sırasında hemen hemen herkese burs çıkacak diye bir durum söz konusu değil. Zaten devletten gelen bursların yanında burs çıkmayan öğrencilere de krediler sunuluyor. Burslar, gerçekten ihtiyacı olan, belirli sebeplerden dolayı öğrenim sırasında para desteği gerekli olan öğrencilere verilmeye çalışılıyor. Bu sebepten ötürü de burs başvuruları sırasında sunulan öncelikler her daim öğrencinin genel durumuyla bağlantılı oluyor. Kendi üzerine ve ailesinin üzerine olan gelirler, mal varlıkları her biri detaylı bir incelemeden geçiriliyor ve bu sırada öncelik sırasında göre ihtiyacı bulunan öğrenciler burs hakkı alabiliyorlar.


Burs Başvurularında Kimler Öncelikli Sayılır?

Burs başvuruları sırasında bazı öncelik belgeleri bulunuyor. Bu belgeler de öğrencilerin başvuruları sırasında öncelikli kişi olup olmadıklarını beyan eden belgeler olarak yorumlanıyorlar. Bu yüzden de zaten burs başvuruları sırasında dikkat edilmesi gerekenler kısmında yer alıyorlar. Anne ve babası olmayan, şehit ve gazi yakını olanlar, tam teşekküllü devlet hastanelerinden sağlık raporuyla beraber %40 engele sahip olan öğrenciler, milli sporcular, devlet gözetiminde büyütülen çocuklar öncelikli belgelere sahip oluyorlar.