Hem Burs Hem Kredi Alınabilir Mi?

Paylaşım Tarihi 09 Aralık 2021
Görüntüleme Sayısı 676
Hem Burs Hem Kredi Alınabilir Mi?
Burs
Paketi
Hem Burs Hem Kredi Alınabilir Mi?
Üniversitelerin lisans, ön lisans ve yüksek lisans bölümlerinde okuyan öğrenciler destek alabiliyorlar. Bu destekler de Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından veriliyor. Öğrencilere kendi durumları ve ebeveynlerin gelir durumlarına göre burs veriliyor. Burslar da belirli dönem aralıklarında yapılan başvurularla oluşturuluyor. Bu başvurular sırasında eğer burs alacak sınıfa dahil olabiliyorsanız, burslardan faydalanıyorsunuz. Ancak burs verilecek öğrencilerin dışında kalıyorsanız da alamıyorsunuz. Çünkü burs alacak öğrenciler için belirli bir limit belirleniyor. Bu limit içerisinde de öğrenciler en çok ihtiyacı olandan başlayarak burslardan faydalanıyorlar. Burs çıkmayan öğrenciler için de kredi imkanı sunuluyor. Kredi için de ekstra bir başvuruda bulunuyorsunuz. Burs çıkmamasının duyurulmasının ardından, sizlere kredi fırsatı sunuluyor. Kendi taleplerinize göre krediden faydalanıyorsunuz. Genel olarak da burs alan öğrenciler için hem burs hem kredi alınır mı diye soruluyor. Ancak bu durum mümkün değil.

Kredi ve Yurtlar Kurumu, burs alan öğrenciler için bir kredi fırsatı sunmuyor. Kredi imkanı, burslardan faydalanamayan öğrenciler için mümkün. Bu yüzden de hem kredi hem burs durumunun mümkün olması imkansız. KYK bünyesinde böyle bir durum söz konusu olmuyor. Öğrenim kredisi aldığınız dönem içerisinde de tekrar burs başvurularına katılabiliyorsunuz. Burs başvurunuz kabul edildiğinde de krediniz kesiliyor. Kredinizin bursa dönüşmesi durumundan faydalanıyorsunuz. 

Burs Alırken Kredi Almak Mümkün mü?

İhtiyacı olan öğrenciler hem burs hem kredi alınır mı sorularını yönetiyorlar. Ancak KYK bünyesinde böyle bir durum bulunmuyor. Burs alırken kredi talebinde bulunmanıza izin verilmiyor. Ancak kredi alırken öncelikli öğrenci olmanız halinde kredinizi burs olarak alabiliyorsunuz. Yine de ikisini aynı anda alabilmeniz söz konusu değil. Burslardan faydalanma aşamasında da eğer isterseniz Vakıflardan burs alabiliyorsunuz. Vakıf burslarının çıkmasıyla da KYK kredi alabiliyorsunuz. Hem burs hem kredi imkanı da ancak bu şekilde mümkün olabiliyor. 

Vakıf bursu aldığınız sırada Kredi ve Yurtlar Kurumu size burs vermiyor. Ancak kredi alan öğrenciler arasında girmenizde herhangi bir engel yok. Sadece kredi ve Yurtlar kurumu bünyesinden bursunuz varsa bu durumdan faydalanmanıza izin verilmiyor. İsteseniz de böyle bir başvuruda bulunamıyorsunuz. Çünkü kredi imkanı size sunulmuyor. Kredi yalnızca KYK bursu çıkmamış öğrencilere veriliyor. 

Burs Almak Kredi Almaya Engel Olur Mu? 

Diyelim ki öğrenci olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü bursu alıyorsunuz. Bu sırada da belirli dönemlerde yapılan KYK bursu ve kredi döneminde, kredi alma şansınız oldu. O zaman KYK Öğrenim Kredisi alabiliyorsunuz. Vakıflar Genel Müdürlüğü bursunuzu iptal etmiyor. Bu durum da bursu ve kredinin aynı iki kurumdan olmamasıyla bağlantılı. Diğer türlü böyle bir durum gerçekleşmiyor. Elbette iki farklı kurumdan burs almakla aynı durum söz konusu olmuyor. Burs ve kredi almak farklı kurumlardan olmak kaydıyla mümkün oluyor.