Hem KYK Bursu Hem De Başka Bir Vakıf Bursu Alabilir Miyim?

Paylaşım Tarihi 09 Aralık 2021
Görüntüleme Sayısı 4494
Hem KYK Bursu Hem De Başka Bir Vakıf Bursu Alabilir Miyim?
Burs
Paketi
Hem KYK Bursu Hem De Başka Bir Vakıf Bursu Alabilir Miyim?
Üniversiteye başlayan öğrenciler, üniversiteye devam eden öğrenciler KYK burslarından faydalanabiliyorlar. Ancak verilen burslardan faydalanabilmek için belirli şartlara da uyumlu olunması gerekiyor. Öğrencilerin ailelerinin gelir durumları ve benzeri konularda belirli araştırmalar yapılıyor. Bu araştırmalar sonucunda da sıralamaya uygun olarak öğrenciler burs fırsatından yararlanıyorlar. Ancak her öğrenci için burs çıkma durumu söz konusu değil. Burs çıkmayan öğrenciler için de kredi imkanı sunuluyor. Burs yerine KYK kredilerinden geri ödeme şekilde faydalanabiliyorsunuz. 

KYK bursunun size çıkmış olmasıyla beraber de geri ödeme yapmanıza gerek yok. Bu bursu kullanabiliyorsunuz. KYK bursuyla beraber de bir vakıf bursa alıp alabileceğinizi merak ediyorsanız da bu mümkün değil. Öğrenciler hem kyk bursu hem de başka burs çıkma ihtimalini de düşünüyorlar ama bu doğru bir düşünce değil. Çünkü aynı anda iki burs alma şansınız yok. Vakıflar Genel Müdürlüğü kurallarınca KYK bursu almak vakıf bursu almaya engel olarak gösteriliyor. Bu şartlar altında da sadece bir yerden burs alabilme fırsatınız oluyor. 
Eğer vakıflardan burs alıyorsanız ve sonrasında size KYK bursu çıktıysa da vakıf bursunuz iptal ediliyor. Bu aşamada da gerekli taahhütnamelerin imzalanmış olmanıza bakışmadan iptal gerçekleşiyor. Böylece bulunan bursların birinden vazgeçmek zorunda kalıyorsunuz. İkisine de aynı anda başvuru yaptıysanız, birinden burs almanızla beraber diğeri iptal ediliyor. Yani sonuç olarak sadece tek bir burs alabilme şansınız oluyor. 

Aynı Anda İki Burs Alınabilir Mi?

Öğrenciler öğrenim süreçleri içerisinde birden fazla burstan faydalanmak istiyorlar. Ancak bunun şartlarını incelediğinizde böyle bir durumun söz konusu olmadığını görüyorsunuz. Eğer KYK bursuna sahipseniz, zaten vakıflar bursu başvurunuz kabul edilmiyor. Çünkü bu aşamada vakıflar, burs alamayan öğrencilere burs sağlama girişiminde bulunuyorlar. Siz zaten burs aldığınızdan dolayı da ihtiyacı bulunan öğrenciler kategorisine girmiyorsunuz. Ancak ikisine de aynı anda başvuru yaptıysanız başvurunuz kabul ediliyor. Sadece birinden burs aldıysanız, diğerinden burs alma şansınız olmaz. 

Durum iki taraf için de geçerli. Eğer önce vakıflar bursunuz varsa, KYK burs başvurunuz çıktıysa, yine vakıf bursunuz iptal ediliyor. Bu sistemden de anlaşılacağı üzere farklı alanlardan aynı anda burs temini mümkün değil. Vakıf burslarının haricinde bireysel olarak verilen burslar bu sisteme dahil değil. Sadece kurumlar arasında bulunan sistemlerde bu olanaktan faydalanamıyorsunuz. Bursunuz tek bir adresten veriliyor. 

Vakıf ve KYK Burslarından Beraber Faydalanılabiliyor Mu?

Eğer KYK bursu başvurusu yaptıysanız ve çıkmadıysa, vakıf bursu alabiliyorsunuz. Ancak burs başvurunuz kabul edildiyse, vakıf bursunuz çıkmıyor. Önceden vakıf bursunuz varsa da hemen iptal ediliyor. Bu aşamada KYK bursu değil de kredisi alıyorsanız durum değişkenlik gösteriyor. Çünkü KYK Kredisi alırken vakıf burslarından faydalanabiliyorsunuz. İki yönden de ancak bu şekilde destek almanız mümkün oluyor. Diğer türlü vakıflar, ihtiyacı olan diğer öğrencilere öncelik hakkı tanıyorlar. Hem KYK bursu hem de başka burs imkanı verilmiyor.