Kardeşler Aynı Burstan Yararlanabilir Mi?

Paylaşım Tarihi 24 Aralık 2021
Görüntüleme Sayısı 5193
Kardeşler Aynı Burstan Yararlanabilir Mi?
Burs
Paketi
Kardeşler Aynı Burstan Yararlanabilir Mi?
Kredi ve Yurtlar Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumlarda öğrenciler bireysel olarak alınıyorlar. Yani siz burs talebinde bulunduğunuz zaman bireysel olarak inceleniyorsunuz. Ailenizin durumu göz önünde bulunduruluyor ve hak kazanırsanız burs alabiliyorsunuz. Bu aşamada da öğrencilerin aklını karıştıran sorular bulunuyor. Bu sorulardan biri, iki kardeş aynı anda burs alabilir mi sorusu. Çünkü aynı anda üniversiteye giden kardeşlerin ikisi de burs ihtiyacı duyabiliyor. Bununla ilgili de belirli açıklamalar ve yönetmelikler bulunuyor.

Aynı anne babadan olan iki kardeş burs alabiliyor. Burs alma aşamasında da ikisine de farklı burs veriliyor. İkisinin aynı bursu almaları gibi bir durum söz konusu değil. Aynı şekilde eğer kardeşlerden biri küçükse, ortaöğretim bursu alıyor. Diğeri de KYK bursundan faydalanabiliyor. Çocukların ikisi de üniversite cağına ulaştıklarında, ikisine de burs veriliyor. Çünkü öğrenciler, bireysel olarak burs fırsatından yararlanıyorlar. Eğer burs için gerekli şartlara uyum sağlıyorlarsa ve bu sınıfa dahil olurlarsa burs almaları için herhangi bir engel yok. 

Kardeşlerden biri üniversitedeyken burs alıyor, diğeri yeni başlamış ve burs almak istiyorsa bu mümkün. Öğrenciler genelde aynı burstan kardeşler yararlanabilir mi diye soruyorlar ama zaten bir sorun değil. Kurumlar, öğrenciler kardeş olma durumlarına değil, ihtiyaç düzeylerine bakıyorlar. Kişilerin bursları bireysel ihtiyaçlarına kullandıkları düşünülürse de bu durum gayet mantıklı geliyor. Bu tarz sorular da genel olarak olumlu şekilde cevaplanıyorlar.

Kardeşlerin Aynı Bursu Almaları Mümkün Mü?

Kardeşlerin ikisinin de burs alması aslında olabilen bir durum. Çünkü genel olarak kardeşler aynı aile bütçesine sahip oluyorlar. Bu da ikisinin de aynı anda burs ihtiyacının olduğunu gösteriyor. Kurumlar içerisinde de bu durum göz önüne alınıyor. Gerekli şartlar dahilinde iki kardeş öğrenciye de burs verilebiliyor. Yani kardeşiniz burs alıyor diye sizin burslardan faydalanamama gibi bir durumunuz söz konusu değil. Aynı haklara siz de sahip olabiliyorsunuz. Bir eve bir burs gibi bir işlem uygulanmıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Yönetmeliği içerisinde de bu bilgilere daha net bir biçimde ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Burs veren kurumlardan biri olan Kredi ve Yurtlar Kurumu için de bu durum söz konusu. Kardeşlerden biri burs alıyor diye diğerinin bu haktan faydalanamama durumu olmuyor. Ancak ikisi de kesin burs alacak diye bir ibare de bulunmuyor. 

İki Kardeşe De Aynı Kurumdan Burs Veriliyor Mu?

Kardeşinizin öğrenim sırasında burs alması, kardeşinizle ikinizin de burs almasının önüne geçmiyor. Yani eğer siz kardeşinizden küçükseniz, ortaöğretim kurumları için olan burslardan da faydalanıyorsunuz. Aynı şekilde yükseköğretime başladığınızda da kardeşiniz gibi kurumlara burs talebinde bulmanız mümkün oluyor. Hatta iki kardeşe tek burs gibi bir durum da söz konusu değil. Öğrenciler, bireysel olarak inceleniyorlar ve ihtiyaç durumlarına göre burslardan ve kredi imkanlarından faydalanıyorlar.