KYK Kredi Bursa Döner Mi?

Paylaşım Tarihi 24 Aralık 2021
Görüntüleme Sayısı 874
KYK Kredi Bursa Döner Mi?
Burs
Paketi
KYK Kredi Bursa Döner Mi?
Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversitelerde okuyan öğrenciler için burs ve kredi imkanları sunuyor. İhtiyacınıza göre burs başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Bu aşamada da burs başvurularınız için belirli bir dönemi beklemeniz gerekiyor. Çünkü KYK burs başvurularını yılın belirli bir dönem aralığında başlatıyor. Size sunulan zaman dilimi içerisinde de başvurunuzu tamamlamış olmanız gerekiyor. Başvuru yapmanızla beraber de incelenecek öğrenciler arasında girmiş oluyorsunuz. Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuru tarihinin bitiminin ardından öğrencileri incelemeye başlıyor. Burs vereceği öğrencileri de en çok ihtiyacı olan öğrencilerden başlayarak sıralıyor. Yani öncelik sırası içerisinde yer alırsanız öğrenci kredisinden faydalanma şansı elde etmiş oluyorsunuz. 

Eğer burs alacak öğrenci sayısı tamamlandıysa ve size burs çıkmadıysa kredi fırsatı karşınıza çıkıyor Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrencilerine öğrenim kredisi fırsatı sunuyor. Kredi alma talebinizle beraber de öğrenim kredisi alma şansınız oluyor. Burstan farklı de kredinin sizlere geri ödemeli şekilde verilmesi. Peki, kredi alırken tekrar burs başvurusu yapılır mı?

Bir dönemde kredi alan öğrenciler, diğer sene yapılan KYK burs başvurularını yapabiliyorlar. Yani kredi alıyorlar diye burs başvurusu yapamama gibi bir sınırlama yok. Burs başvurularınızı aynı şekilde tamamlayabiliyorsunuz. Eğer, bu sene sıra size geldiyse ve öncelikli öğrenci sınıfı içerisinde yer alıyorsanız da krediniz direkt olarak bursa dönüyor. Hem kredi hem burs almıyorsunuz. Bulunan kredinizi burs olarak kullanmaya devam ediyorsunuz. 

KYK Kredi Alırken Burs Çıkar Mı?

Kredi alan öğrencilerin, krediyi bursa çevirme fırsatları yok değil. Yani sizlere kredi hakkı çıktı diye burs alma ihtimaliniz tamamen yok olmuyor. Burs başvuruları her sene, yeniden yapılıyor. Öğrenciler isterlerse kredi alırken burs başvurusu yapabiliyorlar. Sadece burs alan öğrenciler için ikinci bir burs hakkı tanınmıyor. Onun haricinde, ihtiyacı olan öğrenciler için kredinin burs haline dönmesi mümkün. 

Burs başvurusunda bulundukları dönem içerisinde burs almaya hak kazanamayan öğrencilere kredi verilse de tekrardan burs başvurusu fırsatı da tanınıyor. Eğer geçen dönem sınırda kaldıysanız, bu sene burs hakkı olanlar arasında yer alabiliyorsunuz. Çünkü KYK burs alacak öğrencileri belirlerken, önceliği en çok ihtiyacı olan öğrencilere veriyor. Bu aşamada da belirli bir limit var. Verilecek burs sayısına göre bir dağılım söz konusu. Bu durum da her sene için geçerli. Öğrenciler de öğrenim gördükleri süre içerisinde her dönem başvuru yapabiliyorlar. 

KYK Öğrenim Kredi Alan Öğrenciler Tekrardan Burs Başvurusu Yapabiliyor Mu?

Kredi ve Yurtlar kurumunda burs hakkı çıkan öğrencilere kredi verilmiyor. Ancak durum tam tersi için daha farklı. Kredi alan öğrenciye burs çıkabiliyor. Çünkü başvuruların denetlenmesi aşamasında herhangi bir kesinlik yok. Bulunan yönetmelikler içerisinde de durum bu şekilde. Bu öğrenci artık burs başvurusu yapamaz ibaresine yer verilmiyor. Öğrenciler yeni başvurulara katıldıkları, burs almaya hak kazandıkları halde, kredilerini burs formunda almaya devam ediyorlar.