Sigortalı Çalışırken Burs Alınır Mı?

Paylaşım Tarihi 24 Aralık 2021
Görüntüleme Sayısı 3624
Sigortalı Çalışırken Burs Alınır Mı?
Burs
Paketi
Sigortalı Çalışırken Burs Alınır Mı?
Üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve kredilerini alıyorlar. Aynı şekilde Vakıflar Genel Müdürlü bünyesinden de burslar veriliyor. Bu burslar, senenin belirli dönemleri içerisinde başvurularla beraber açılıyorlar. Başvuru tarihleri aralığında başvurularınızı göndermiş olmanız gerekiyor. Sonrasında da görevli kişilerce burs hakkı alma fırsatınız inceleniyor. Burs alabilmeniz için de bazı kurallara uyumlu olmanız gerekiyor. Öğrencilerin çoğu da bu kuralların ne olduğunu merak ediyorlar. Kendi özelliklerinin burs almak için geçerli olup olmadığını merak eden öğrenciler de var. Bu aşamada en çok sorulan sorulardan biri de çalışan biri burs alabilir mi sorusu. 

Önceli dönemlerde, sigortalı bir işi olan öğrenci burs ve kredi olanaklarından faydalanamıyordu. Ancak yapılan son değişikliklerle beraber öğrenciler sigortalı çalışırken burs alabiliyorlar. Yani kurumların sunduğu burs ve kredi başvurularında bulunma şansları oluyor. Bu olanaklardan faydalanmaları mümkün. Dilerlerse, öğrenim kredileri olanaklarından da faydalanabiliyorlar. Hatta öğrenciler burs ya da kredi aldıkları dönem içerisinde işe girmeleri de burslarına engel değil. Burs ve kredi alımı sırasında işe başlamak bir sorun teşkil etmiyor. Öğrencilerin sigortalı işe başlamalarıyla beraber burs ve kredilerden de rahatlıkla faydalanabiliyorlar. 

Burs ve kredileri hangi şartlar altında alabileceğinizi de KYK Burs yönetmeliklerinden daha detaylı bir biçimde öğrenebiliyorsunuz. Aklınızda bulunan tüm soru işaretlerinden kurtulma aşamasında da bu oldukça doğru bir yol olarak görülüyor. Ek olarak sigortalı bir işte çalıştığınız dönemde de burs için bir sıralamaya tabii tutuluyorsunuz. İhtiyacı olan öğrenciler arasında sıra size gelirse burs almanızda herhangi bir engel görülmüyor.

Çalışan Öğrencilerin Bursu Kesilir Mi?

KYK bursu aldığınız sırada sigortalı bir işe başlayabilirsiniz. Bu sırada da öğrencilerin sorular birbirine çok benziyor. Öğrenciler burs alırken sigortalı çalışmak ile ilgili sorular yönetiliyorlar. Ancak burs aldığınız sırada işe başlamanız bir engel değil. Sigortalı işe girmenizle beraber bursunuzda herhangi bir kesilme durumu söz konusu olmuyor. Hem bursunuzu hem de işinizi aynı anda sürdürebiliyorsunuz. Geçmiş dönemler içerisinde işe girmeniz bursunuzun yanmasına neden olurken artık böyle bir durum yok. 2011 yılı ile beraber hazırlanan yeni yönetmelik bunu mümkün hale getiriyor. Bursunuzun kesilmemesi için bir işe girmemek zorunda kalmıyorsunuz. 

Burs Alırken Sigortalı Çalışabilir Miyim?

Burs alan öğrenciler, önceden sigortalı işlere giremiyorlardı. Çünkü sigortalı bir işin olması demek, bursunuzun de kesilmesi anlamına geliyordu. Ancak burs ve sigortalı iş kavramları yan yana durabiliyor. Yeni yönetmek sayesinde bursunuzu alırken rahatlıkla çalışabiliyorsunuz. Hatta sigortalı bir işteyken burs gibi öğrenim kredisinden de faydalanabiliyorsunuz. Sizlere herhangi bir engel konulmuyor. Aynı şekilde, sigortalı bir işteyken burs başvurunda da bulunabiliyorsunuz. Hatta memur statüsünde görünürken de öğrenim kredisinden yararlanmanıza izin veriliyor. Ancak memurken burs alamıyorsunuz. KYK yönetmeliğinde memur olmak öğrenim bursu almaya engel olarak kabul ediliyor.